Prašivá

Vrchol Prašivé leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd, 1 km pod vrcholem je turistická chata s rozhlednou z roku 1921. Na blízkém vrcholu Malé Prašivé je dřevěný poutní kostelík je z roku 1640. Pověst vypráví, že která dívka v den svátku sv. Antonína, tedy 13. června, dojde pěšky a bosa až k němu, do roka se provdá. Spadá do katastru obce Vyšní Lhoty. Je přístupný pěšky, na kole i osobním automobilem. Nejbližší autobusovou zastávkou jsou Dobratice-Harenda (2,5 km po červené pěší značce), nejbližší vlakovou stanici jsou Dobratice (5,5 km po červené pěší značce). Přístup po modré z Pražma, po žluté z Vyšních Lhot, po žluté z Komorní Lhotky. Z Morávky se dostanete po modré a napojit se na červenou po hřebeni. Přístupná je i na kole. Ubytování na Malé Prašivé nabízí Chata na Prašivé. Další informace o trase jsou k dispozici v sekci “Turistika”

 

Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640

Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13. 6.). Prašivá se nachází na konci hlavního hřebene Těšínských Beskyd a spolu s nedalekou Godulou je jejich nejsevernějším výběžkem. Tyto hory jsou zároveň i nejsevernějšími rozsochami v celých Moravskoslezských Beskydech. Samotný kostel se nachází na tzv. Malé Prašivé. Jde o závěr temene hory s nadmořskou výškou cca 700 m n. m. Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel. V době druhé světové války se nacházel kostel v ochranném pásmu hranice mezi tzv. Protektorátem a Říší a byl v podstatě nepřístupný. Na konci války byl vážně poškozen. Přesto nabyl opět svého původního vzhledu. Pouze věžička, která je dnes plechová, byla v dřívějších dobách (lze tak usuzovat z nejstarších pohlednic z počátku 20. stol.) dřevěná. V blízkosti kostelíku se nachází horská chata Klubu českých turistů s rozhlednou z přelomu 19. a 20. století. Nejbližšími památkami stejného charakteru jsou dřevěný kostel Božího Těla v Třinci-Gutách a dřevěný kostel Všech svatých v Sedlištích u Frýdku-Místku.

 

Chata klubu českých turistů

Horská chata na Prašivé se nachází na vrcholu Malé Prašivé v CHKO Beskydy v nadmořské výšce 700 m n. m. a je ideálním výchozím místem jak pro letní tak zimní turistiku. K chatě je možný celoroční dojezd autem a v letním období i autobusem. Parkoviště je přímo u chaty. Je častým cílem turistických i cykloturistických výletů, spolu s vedlejším dřevěným kostelem sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Začínají a končí zde také běžecké trasy.  V chatě je možnost stravování a ubytování ve 2-8 lůžkových pokojích se společným, nově zrekonstruovaným sociálním zařízením o celkové kapacitě 25 lůžek.

 

Rozhledna

Je součástí horské chaty Klubu českých turistů z roku 1921 na vrcholu Prašivá (706,3 m n.m.). Při budování tohoto architektonicky zajímavého objektu ochotně a bez nároku na mzdu pomáhali lidé z blízkých obcí. Rozhledna má zastřešený ochoz, odkud je daleký výhled k Lysé Hoře, Ondřejníku, Radhošti a pohled i na těšínskou část Beskyd.

 

 

 

Kulturní akce

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty