Prašivá

Vrchol Prašivé leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd, 1 km pod vrcholem je turistická chata s rozhlednou z roku 1921. Na blízkém vrcholu Malé Prašivé je dřevěný poutní kostelík je z roku 1640. Pověst vypráví, že která dívka v den svátku sv. Antonína, tedy 13. června, dojde pěšky a bosa až k němu, do roka se provdá. Spadá do katastru obce Vyšní Lhoty. Je přístupný pěšky, na kole i osobním automobilem. Nejbližší autobusovou zastávkou jsou Dobratice-Harenda (2,5 km po červené pěší značce), nejbližší vlakovou stanici jsou Dobratice (5,5 km po červené pěší značce). Přístup po modré z Pražma, po žluté z Vyšních Lhot, po žluté z Komorní Lhotky. Z Morávky se dostanete po modré a napojit se na červenou po hřebeni. Přístupná je i na kole. Ubytování na Malé Prašivé nabízí Chata na Prašivé. Další informace o trase jsou k dispozici v sekci “Turistika”

 

Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640

Jde o jednolodní stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13. 6.). Prašivá se nachází na konci hlavního hřebene Těšínských Beskyd a spolu s nedalekou Godulou je jejich nejsevernějším výběžkem. Tyto hory jsou zároveň i nejsevernějšími rozsochami v celých Moravskoslezských Beskydech. Samotný kostel se nachází na tzv. Malé Prašivé. Jde o závěr temene hory s nadmořskou výškou cca 700 m n. m. Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel. V době druhé světové války se nacházel kostel v ochranném pásmu hranice mezi tzv. Protektorátem a Říší a byl v podstatě nepřístupný. Na konci války byl vážně poškozen. Přesto nabyl opět svého původního vzhledu. Pouze věžička, která je dnes plechová, byla v dřívějších dobách (lze tak usuzovat z nejstarších pohlednic z počátku 20. stol.) dřevěná. V blízkosti kostelíku se nachází horská chata Klubu českých turistů s rozhlednou z přelomu 19. a 20. století. Nejbližšími památkami stejného charakteru jsou dřevěný kostel Božího Těla v Třinci-Gutách a dřevěný kostel Všech svatých v Sedlištích u Frýdku-Místku.

 

Chata klubu českých turistů

Horská chata na Prašivé se nachází na vrcholu Malé Prašivé v CHKO Beskydy v nadmořské výšce 700 m n. m. a je ideálním výchozím místem jak pro letní tak zimní turistiku. K chatě je možný celoroční dojezd autem a v letním období i autobusem. Parkoviště je přímo u chaty. Je častým cílem turistických i cykloturistických výletů, spolu s vedlejším dřevěným kostelem sv. Antonína Paduánského z roku 1640. Začínají a končí zde také běžecké trasy.  V chatě je možnost stravování a ubytování ve 2-8 lůžkových pokojích se společným, nově zrekonstruovaným sociálním zařízením o celkové kapacitě 25 lůžek.

 

Rozhledna

Je součástí horské chaty Klubu českých turistů z roku 1921 na vrcholu Prašivá (706,3 m n.m.). Při budování tohoto architektonicky zajímavého objektu ochotně a bez nároku na mzdu pomáhali lidé z blízkých obcí. Rozhledna má zastřešený ochoz, odkud je daleký výhled k Lysé Hoře, Ondřejníku, Radhošti a pohled i na těšínskou část Beskyd.

 

 

 

Kulturní akce

So 22

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty