Památník Raškovic

Stálá expozice historie obce. Součástí památníku je i Malá galerie. V říjnu 2003 byla v budově místní Mateřské školy otevřena druhá část historicko vlastivědné expozice, věnovaná životu obyvatel obce v 1. polovině 20. století. Instalace navazuje na historický přehled o dějinách Raškovic a významných osobnostech, které měly k obci úzký vztah. Tvoří ji rekonstrukce interiéru obydlí místních rodin,podle dobových pramenů, z období kolem 1. světové války. Většinu předmětů, které jsou v expozici použity, darovali a zapůjčili nezištně občané, některé nábytkové kusy zapůjčilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Velkou zásluhu na podobě instalace má autor architektonického řešení arch. Sávo Novák, realizaci projektu za podpory Lesů ČR zajistili bratři Ručkové a vedoucí Místní knihovny Marie Zemanová. Expozice se těší velké pozornosti zejména seniorů a školní mládeže, otevřena je v době provozu knihovny a po ohlášení.

 

Zpřístupněním expozice se tak naplnila myšlenka zdejšího rodáka, významného slezského lidopisného pracovníka Jaroslava Ludvíka Mikoláše, který již ve dvacátých letech minulého století zveřejnil návrh na vytvoření historicko-národopisného muzea, věnovaného životu lidu v Beskydech a Pobeskydí.

 

Patronem Památníku je místní vlastivědný spolek. Návštěvníky překvapí také úprava a doplnění instalace o zvykoslovné předměty podle dobových zpráv o slavení Vánoc ve zdejších rodinách.

 

Pro velký zájem veřejnosti připravuje Obecní úřad, který je zřizovatelem Památníku, rozšíření otevírací doby v letní sezóně o soboty, kdy jsou Raškovice hojně navštěvovaným turistickým střediskem.

 

Kontakt

Telefon : +420 558 692 420

Email : knihovna@raskovice.cz

WWW : http://www.raskovice.cz

 

Adresa

Telefon : +420 558 692 420

E-mail : knihovna@raskovice.cz

WWW : http://www.raskovice.cz

 

Otevírací doba

úterý 12.30 – 17.00

čtvrtek 8.30 – 12.00 13.00 – 17.00

sobota od 15.6. do 15.9. 13.00 – 18.00

Návštěvu možno i telefonicky objednat v jiné dny.

 

Dostupnost

Autobusová zastávka je vzdálena cca 300m od památníku, nejbližší vlaková zastávka se nachází ve Frýdku-Místku. Možnost parkování v blízkosti památníku.

Kulturní akce

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty