Památník Raškovic

Stálá expozice historie obce. Součástí památníku je i Malá galerie. V říjnu 2003 byla v budově místní Mateřské školy otevřena druhá část historicko vlastivědné expozice, věnovaná životu obyvatel obce v 1. polovině 20. století. Instalace navazuje na historický přehled o dějinách Raškovic a významných osobnostech, které měly k obci úzký vztah. Tvoří ji rekonstrukce interiéru obydlí místních rodin,podle dobových pramenů, z období kolem 1. světové války. Většinu předmětů, které jsou v expozici použity, darovali a zapůjčili nezištně občané, některé nábytkové kusy zapůjčilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Velkou zásluhu na podobě instalace má autor architektonického řešení arch. Sávo Novák, realizaci projektu za podpory Lesů ČR zajistili bratři Ručkové a vedoucí Místní knihovny Marie Zemanová. Expozice se těší velké pozornosti zejména seniorů a školní mládeže, otevřena je v době provozu knihovny a po ohlášení.

 

Zpřístupněním expozice se tak naplnila myšlenka zdejšího rodáka, významného slezského lidopisného pracovníka Jaroslava Ludvíka Mikoláše, který již ve dvacátých letech minulého století zveřejnil návrh na vytvoření historicko-národopisného muzea, věnovaného životu lidu v Beskydech a Pobeskydí.

 

Patronem Památníku je místní vlastivědný spolek. Návštěvníky překvapí také úprava a doplnění instalace o zvykoslovné předměty podle dobových zpráv o slavení Vánoc ve zdejších rodinách.

 

Pro velký zájem veřejnosti připravuje Obecní úřad, který je zřizovatelem Památníku, rozšíření otevírací doby v letní sezóně o soboty, kdy jsou Raškovice hojně navštěvovaným turistickým střediskem.

 

Kontakt

Telefon : +420 558 692 420

Email : knihovna@raskovice.cz

WWW : http://www.raskovice.cz

 

Adresa

Telefon : +420 558 692 420

E-mail : knihovna@raskovice.cz

WWW : http://www.raskovice.cz

 

Otevírací doba

úterý 12.30 – 17.00

čtvrtek 8.30 – 12.00 13.00 – 17.00

sobota od 15.6. do 15.9. 13.00 – 18.00

Návštěvu možno i telefonicky objednat v jiné dny.

 

Dostupnost

Autobusová zastávka je vzdálena cca 300m od památníku, nejbližší vlaková zastávka se nachází ve Frýdku-Místku. Možnost parkování v blízkosti památníku.

Kulturní akce

Kvě 04
Čvn 22

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty