Lysá hora

Mikroregion se rozkládá v údolích řek Morávky a Mohelnice. Jižní část území je sevřena mezi svahy Moravskoslezských Beskyd, které kulminují vrcholem Lysé hory (1 323 m n. m.).

 

Členitostí a rozložitostí je tvořena celým “pohořím”. Čtyři hlavní rozsochy – k jihu Čupel, k jihovýchodu Zimný, k severu Malchor – Kyčera a k severozápadu Lukšinec – pokračují řadou dalších zalesněných hřebenů a hřebínků. Všechny rozsochy jsou prakticky úplně pokryty smrkovými či smíšenými lesy. Masív je vytvořen z vrstevnatého godulského pískovce. Vrcholová holina – podle starého názvu Gigula – leží již nad hranicí lesa, místy je porostlá uměle vysázenou kosodřevinou. Od dalších částí Beskyd je Lysá hora oddělena údolími Ostravice a Řečice – v jejím dolním toku zálivem údolní nádrže Šance – na jihozápadě a jihu a údolím Mohelnice a částečně Morávky na východě.

 

Podle pověsti se na Lysé hoře v 18.stol. skrýval “pán z Lysé hory”, zbojník Ondráš ( Ondřej Šebesta, 1680 – 1715, narozen v Janovicích ) se svou družinou. Ve starých listinách již v roce 1261 se objevuje Lissa huera, ale její význam vzrůstal až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo ke konci 19. století. V roce 1880 byla na Lysé postavena útulna na památku výstupu arciknížete Albrechta. Roku 1894 bylo započato s výstavbou nové útulny s názvem Erzherzog Albrecht-Schutzhaus. Poprvé byla otevřena v roce 1895. V roce 1934 byla na Lysé postavena chata Klubu československých turistů. Později nesla název Bezručova chata. Obě chaty v sedmdesátých letech do základů vyhořely.

 

Vrcholu již z velké dálky dominuje telekomunikační věž. Meteorologická stanice, která v roce 2003 oslavila 50 let provozu, měří teplotu vzduchu, tlak, množství srážek a další. V zimě se zjišťuje výška sněhové pokrývky a stav sjezdovek. Kromě “tradičních” informací nutných k předpovědi počasí zde probíhají také sledování přeletu meteoritů.

 

Dále se zde nachází pamětní deska padlým, popraveným a umučeným turistům v letech 1938 – 1945. Na úbočí je umístěna pamětní deska ing. Roberta Srkala, který zahynul v koncentračním táboře. Mezi Malchorem a Kykulkou směrem na Hradovou, se nachází kamenná mohyla Ivančena na památku skautů umučených v době 2. sv. války.

 

Na vrcholu je stanice Horské služby. Sníh tu leží velmi dlouho, ale poslední dvě zimní sezóny se nelyžovalo – vydaný zákaz lyžování a nevyjasněné majetkové poměry.

 

Lysá hora je symbolem turistiky v Beskydech. Patří k dobrému tónu zúčastnit se tradičního novoročního výplazu a v případě hezkého počasí se pokochat se nekonečnými rozhledy po celých Beskydech a ještě dál, až na Malou Fatru a Roháče. Jak už to ale v horách bývá, může si Lysá nasadit mlhovou čepici a turista pak neuvidí ani na nejbližší značku.

 

Kulturní akce

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty