Lysá hora

Mikroregion se rozkládá v údolích řek Morávky a Mohelnice. Jižní část území je sevřena mezi svahy Moravskoslezských Beskyd, které kulminují vrcholem Lysé hory (1 323 m n. m.).

 

Členitostí a rozložitostí je tvořena celým “pohořím”. Čtyři hlavní rozsochy – k jihu Čupel, k jihovýchodu Zimný, k severu Malchor – Kyčera a k severozápadu Lukšinec – pokračují řadou dalších zalesněných hřebenů a hřebínků. Všechny rozsochy jsou prakticky úplně pokryty smrkovými či smíšenými lesy. Masív je vytvořen z vrstevnatého godulského pískovce. Vrcholová holina – podle starého názvu Gigula – leží již nad hranicí lesa, místy je porostlá uměle vysázenou kosodřevinou. Od dalších částí Beskyd je Lysá hora oddělena údolími Ostravice a Řečice – v jejím dolním toku zálivem údolní nádrže Šance – na jihozápadě a jihu a údolím Mohelnice a částečně Morávky na východě.

 

Podle pověsti se na Lysé hoře v 18.stol. skrýval “pán z Lysé hory”, zbojník Ondráš ( Ondřej Šebesta, 1680 – 1715, narozen v Janovicích ) se svou družinou. Ve starých listinách již v roce 1261 se objevuje Lissa huera, ale její význam vzrůstal až s rozvojem turistiky, ke kterému zde docházelo ke konci 19. století. V roce 1880 byla na Lysé postavena útulna na památku výstupu arciknížete Albrechta. Roku 1894 bylo započato s výstavbou nové útulny s názvem Erzherzog Albrecht-Schutzhaus. Poprvé byla otevřena v roce 1895. V roce 1934 byla na Lysé postavena chata Klubu československých turistů. Později nesla název Bezručova chata. Obě chaty v sedmdesátých letech do základů vyhořely.

 

Vrcholu již z velké dálky dominuje telekomunikační věž. Meteorologická stanice, která v roce 2003 oslavila 50 let provozu, měří teplotu vzduchu, tlak, množství srážek a další. V zimě se zjišťuje výška sněhové pokrývky a stav sjezdovek. Kromě “tradičních” informací nutných k předpovědi počasí zde probíhají také sledování přeletu meteoritů.

 

Dále se zde nachází pamětní deska padlým, popraveným a umučeným turistům v letech 1938 – 1945. Na úbočí je umístěna pamětní deska ing. Roberta Srkala, který zahynul v koncentračním táboře. Mezi Malchorem a Kykulkou směrem na Hradovou, se nachází kamenná mohyla Ivančena na památku skautů umučených v době 2. sv. války.

 

Na vrcholu je stanice Horské služby. Sníh tu leží velmi dlouho, ale poslední dvě zimní sezóny se nelyžovalo – vydaný zákaz lyžování a nevyjasněné majetkové poměry.

 

Lysá hora je symbolem turistiky v Beskydech. Patří k dobrému tónu zúčastnit se tradičního novoročního výplazu a v případě hezkého počasí se pokochat se nekonečnými rozhledy po celých Beskydech a ještě dál, až na Malou Fatru a Roháče. Jak už to ale v horách bývá, může si Lysá nasadit mlhovou čepici a turista pak neuvidí ani na nejbližší značku.

 

Kulturní akce

Út 20

Velikonoční dílny Morávka

Březen 7 - Březen 21

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty