Je nás víc

Podané ruce, z. s. se canisterapii (terapii pomocí psů) věnují již více než 16 let. Naši členové – dobrovolníci – navštěvují ve svém volném čase různá sociální zařízení, školky a další místa, kde zdravým a především postiženým dětem i dospělým přinášejí zpestření, radost, zájem.

První dva říjnové dny jsme strávili na Liščím mlýně ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde proběhl další canisterapeutický (CT) víkend, na kterém bylo proškoleno 11 osob v rámci odborného semináře a otestováno 24 CT týmů. CT tým, to je vždy proškolený člověk a jeho speciálně vedený a otestovaný pes. Radost máme zejména z toho, že kromě 11 už fungujících týmů (které se musí opakovaně přezkušovat co dva roky), bylo poprvé testováno 13 nových týmů. Zkoušek se zúčastnilo celkem 24 psů, a to od Německého malého pinče a Jack Russell teriéra přes různé kolie, labradory až po u nás málo známé plemeno Pumi a další. Povahové testy CT psa jsou náročné a důkladné, protože mají doložit, že pes, který jimi projde, může se svým psovodem bez rizika navštěvovat malé děti, seniory i osoby s různými formami postižení. Každý pes byl prohlídnut veterinářem a následně musel prokázat základní poslušnost, reakci na cizí lidi, skupinu osob, hluk, invalidní vozík a další nezvyklé podněty. Mimo jiné pejsci museli vyjít také se sebou navzájem. Byl to náročný, ale příjemně strávený čas. Tentokrát jsme si vybrali i velmi hezké počasí J.

Velmi nás potěšilo, že jsme v našich řadách mohli přivítat nové kolegy dobrovolníky a jejich čtyřnohé kamarády. V současné době máme zhruba 50 aktivních týmů na mnoha místech Moravy i celé ČR, nejvíce ale ve Frýdku-Místku a okolí.  Město Frýdek-Místek naši dobrovolnickou službu dotačně podporuje, čehož si velmi vážíme. Máme mnoho zájemců o služby canisterapie, z nichž některé ani nemůžeme uspokojit, nové týmy tedy velmi potřebujeme. Kéž by jich bylo ještě víc…

Více informací o naší organizaci, canisterapii, podobě canisterapeutických zkoušek a podobně můžete najít na www.podaneruce.eu nebo u koordinátorky canisterapie Moniky Olbrechtové na telefonu 777 260 110.

Bc. Jana Marková

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty