Aktuality, Nezařazené

Je nás víc

Podané ruce, z. s. se canisterapii (terapii pomocí psů) věnují již více než 16 let. Naši členové – dobrovolníci – navštěvují ve svém volném čase různá sociální zařízení, školky a další místa, kde zdravým a především postiženým dětem i dospělým přinášejí zpestření, radost, zájem.

První dva říjnové dny jsme strávili na Liščím mlýně ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde proběhl další canisterapeutický (CT) víkend, na kterém bylo proškoleno 11 osob v rámci odborného semináře a otestováno 24 CT týmů. CT tým, to je vždy proškolený člověk a jeho speciálně vedený a otestovaný pes. Radost máme zejména z toho, že kromě 11 už fungujících týmů (které se musí opakovaně přezkušovat co dva roky), bylo poprvé testováno 13 nových týmů. Zkoušek se zúčastnilo celkem 24 psů, a to od Německého malého pinče a Jack Russell teriéra přes různé kolie, labradory až po u nás málo známé plemeno Pumi a další. Povahové testy CT psa jsou náročné a důkladné, protože mají doložit, že pes, který jimi projde, může se svým psovodem bez rizika navštěvovat malé děti, seniory i osoby s různými formami postižení. Každý pes byl prohlídnut veterinářem a následně musel prokázat základní poslušnost, reakci na cizí lidi, skupinu osob, hluk, invalidní vozík a další nezvyklé podněty. Mimo jiné pejsci museli vyjít také se sebou navzájem. Byl to náročný, ale příjemně strávený čas. Tentokrát jsme si vybrali i velmi hezké počasí J.

Velmi nás potěšilo, že jsme v našich řadách mohli přivítat nové kolegy dobrovolníky a jejich čtyřnohé kamarády. V současné době máme zhruba 50 aktivních týmů na mnoha místech Moravy i celé ČR, nejvíce ale ve Frýdku-Místku a okolí.  Město Frýdek-Místek naši dobrovolnickou službu dotačně podporuje, čehož si velmi vážíme. Máme mnoho zájemců o služby canisterapie, z nichž některé ani nemůžeme uspokojit, nové týmy tedy velmi potřebujeme. Kéž by jich bylo ještě víc…

Více informací o naší organizaci, canisterapii, podobě canisterapeutických zkoušek a podobně můžete najít na www.podaneruce.eu nebo u koordinátorky canisterapie Moniky Olbrechtové na telefonu 777 260 110.

Bc. Jana Marková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *