Beskydy Radegast Cyklotrack

Úsek trasy: Nošovice – Dobrá – Lučina – Soběšovice – Horní Bludovice – Těrlicko – Albrechtice – Koňákov – Střítež – Smilovice – Komorní Lhotka – Vyšní Lhoty – Nižní Lhoty – Nošovice

Celková délka trasy: 53,3 km

Doporučený typ kola: Silniční, Trekking

 

Cyklotrasa vede malebným prostředím Chráněné krajinné oblasti Beskydy, rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko, měří celkem 53,3 km a protíná 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo jejím nejbližším okolí.

Neobvyklý projekt připravil pro své zákazníky úsek obchodu a distribuce Plzeňského Prazdroje pod značkou nejprodávanějšího moravského piva – značky RADEGAST.

“Podporujeme naše zákazníky v “domácím” regionu. Chceme, aby nás naši zákazníci, provozovatelé hostinců a restaurací na trase, vnímali nejen jako dodavatele piva, ale především jako partnera, který má zájem na jejich prosperitě, rozvoji a úspěchu,” říká Otakar Binder, obchodní a distribuční ředitel skupiny Plzeňského Prazdroje. “Navíc je trasa zajímavým spojením obchodních a marketingových aktivit, které přibližují jak zájmy obchodu svou podporou našich zákazníků, tak i příležitost pro cyklisty – spotřebitele – milovníky značky Radegast.”

Trasa cyklostezky vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů a Nadací Partnerství. Tak je zaručeno, že trasa nazvaná Beskydy Radegast CykloTrack splňuje evropské standardy pro značení cyklotras odrážející se v dobré orientaci cyklistů, v příznivém přístupu vedení stezky v krajině a také bezpečnosti provozu. Stezka je napojena na stávající mezinárodní cyklistický okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a cyklistickou Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Stezka také protíná rekreační oblasti vodních nádrží Žermanice a Těrlicko a vede malebnou krajinou pod Beskydami. Jedním z dopadů tohoto projektu je i propagace regionu, jeho zpřístupnění širší turistické veřejnosti a tím vytvoření podmínek pro udržení a podporu rozvoje ubytovacích a stravovacích služeb, služeb doprovázejících cestovní ruch a v neposlední řadě prodloužení turistické sezóny. Podle odborníků bude souvisejícím přínosem zvýšení bezpečnosti silničního provozu na hlavních silnicích díky odklonu cykloturistů na vyznačené, málo frekventované komunikace.

 

Turistické zajímavosti na trase:

1) Pivovar Radegast v Nošovicích

Oblast obce Nošovice byla vybrána pro výstavbu nového moderního pivovaru v lokalitě severní Moravy, především pro vhodné klimatické a ekologické podmínky a dostatek kvalitní horské vody. Základní kámen pivovaru byl položen roku 1965. První várka byla uvařena 3. prosince 1970.

2) Obec Dobrá

– Barokní kostel sv. Jiří

– Staleté dřevěnice v obci

– Panský dvůr se sýpkou

– Starý mlýn

– Skalická Morávka

– zbytek divočící štěrkonosné řeky

3) Obec Soběšovice

4) Žermanická přehrada

5) Těrlická přehrada

6) Vesnická památková zóna v Komorní Lhotce

– vyhlášena r. 1955, v centru obce jsou typické těšínské roubené chalupy či komplex hospodář. budov z 19. století zvaný Gadlinówka

7) Vrch Malá Prašivá (706 m) s kostelem sv. Antonína Paduánského z roku 1640

 

Mapa: Beskydy Radegast Cyklotrack

Kulturní akce

So 22

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty