Vyšní Lhoty

Vyšní Lhoty jsou podhorská obec, která leží na úpatí Moravskoslezských Beskyd pod vrcholkem Prašivá (843 m.n.m.). Rozkládá se na pravém břehu řeky Morávky, jihovýchodním směrem od města Frýdek-Místek. Na řece Morávce byl v obci vybudován jez, který slouží k odvodu větší části toku řeky do přivaděče pro přehradní nádrž Žermanice, která leží severním směrem od Vyšních Lhot. Přivaděč je technickou zajímavostí obce. Pod jezem je na řece vyhlášena NPP Skalická Morávka. Část obce se nachází v CHKO Beskydy. Obec je rozptýlena na stráních okolních kopců a ke katastru obce také náleží osady Kamenité, Kršle a Oblesky. 

Z obce vede značená turistická trasa, kterou mohou využít pěší turisté, cyklisté a v zimě lyžaři na běžkách. Cesta vede na vrchol Prašivá, kde můžeme posedět ve stejnojmenné turistické chatě. Chata byla postavena v roce 1921. Nedaleko chaty stojí dřevěný kostel svatého Antonína Paduánského, který dal v roce 1640 postavit hrabě Jiří z Oppersdorfu. U chaty se také spojuje všech šest tras turistické stezky Naučná stezka Prašivá, která propojuje 10 okolních obcí a na které najdete na 22 naučných tabulí a dvě výhledová panoramata. Obcí prochází také několik cyklistických tras. V obci je mateřská škola, knihovna, kulturní sál a přírodní amfiteátr Kamenité sloužící k pořádání kulturních a společenských akcí. V obci jsou činné dva zájmové spolky: zahrádkáři a Sbor dobrovolných hasičů, který svou činností přispívá i ke kulturnímu a společenskému životu obce.

 

Základní údaje o obci k 31. prosinci 2014

Rozloha: 11,47 km2

Počet obyvatel: 846

Míra lidnatosti: 74 obyv./km2

 

Zajímavosti v obci

Malá Prašivá – Turistická chata z roku 1921 a renesanční dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640

Jez Vyšní Lhoty a NPP Skalická Morávka – technická zajímavost Jez Vyšní Lhoty, který dělí řeku na přivaděč do Žermanic a původní tok řeky Morávky, který je vyhlášen NPP pro svou štěrkonosnou schopnost a původní neupravené koryto, na řece v několika místech možnost přírodního koupání.

 

 

jez-vysni-lhoty    obec-vysni-lhoty-turisticke-a-poutni-misto-na-male-prasive

turisticka-chata-prasiva    obecni-urad-vysni-lhoty

www.vysnilhoty.cz

vysnilhoty

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty