Dobratice

Obec ležící v nadmořské výšce 350 až 440 metrů nad mořem v podhůří Beskyd na severním úpatí známé hory Prašivé, v údolí tvořeném říčkou Lučinou, východně od Frýdku-Místku. Kromě centrální části je obec tvořena ještě osadami Bukovice, Hranice, Amerika, Podlesí a Šprochovice. Obcí prochází železniční trať vedoucí z Frýdku-Místku přes Dobrou, Hnojník do Českého Těšína. Dalším vstupním místem do obce je odbočka ze silnice Nový Jičín – Český Těšín – I/48 (E426) ve Vojkovicích. V těsné blízkosti vede i nově vybudovaná rychlostní silnice R/48. Z obce vedou turistické trasy jedním směrem k Žermanické přehradě, druhým na horu Prašivou a dále pak na beskydské hřebenovky.

Obec byla založena za vlády Jiřího z Poděbrad v druhé polovině 15.století. První písemné zmínky o obci pocházejí z počátku 17.století, kdy Dobratice patřily k hornodomaslavskému panství. Škola byla založena v roce 1852, kostel vysvěcen v roce 1865, železniční trať byla uvedena do provozu v roce 1888, první telefonní linka v roce 1938, elektrifikace byla ukončena v roce 1949. Obecní znak a prapor byl udělen obci Dobratice dne 3.12.2004. Symboliku obecního znaku tvoří figura pluhu představující heraldizovaný přepis historických pečetních a razítkových znamení obce. Figura “Bukové ratolesti o pěti listech” je mluvícím znamením vyjadřující obec Bukovice a místních sídelních jednotek obce. Barva zlatá a modrá vyjadřuje historickou příslušnost obce k těšínskému knížectví neboli k regionu těšínského Slezska. V Dobraticích se začalo vyučovat v roce 1852, v pronajaté chalupě. Budova nové školy byla dokončena v roce 1871, kdy v ní bylo zahájeno vyučování. Od té doby prošla mnohými rekonstrukcemi, až do dnešní podoby.

Obec Dobratice nabízí možnosti širokého sportovního vyžití formou individuálních volnočasových aktivit nebo prostřednictvím organizovaných spolků a sdružení. Zájemci o pohyb mohou navštěvovat např. lekce jógy, fotbalové družstvo, hasičský sport nebo využít možnosti rezervace tělocvičny pro hru či turnaje v badmintonu, ping-pongu, volejbalu, košíkové. Rovněž je k dispozici venkovní multifunkční hřiště s umělou trávou, venkovní posilovací stroje nebo dětské hřiště s hracími prvky.

 

Základní údaje o obci k 31. prosinci 2014

Rozloha: 7,04 km2

Počet obyvatel: 1 204

Míra lidnatosti: 171 obyv./km2

 

Zajímavosti v obci

Kostel sv. Jakuba a sv. Filip z roku 1865

Dřevěná zvonička a kříže v Dobraticích

 

  kostel  obec krizbez-nazvu

www.dobratice.cz

dobratice

 

 

 

Kulturní akce

So 22

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty