Dobratice

Obec ležící v nadmořské výšce 350 až 440 metrů nad mořem v podhůří Beskyd na severním úpatí známé hory Prašivé, v údolí tvořeném říčkou Lučinou, východně od Frýdku-Místku. Kromě centrální části je obec tvořena ještě osadami Bukovice, Hranice, Amerika, Podlesí a Šprochovice. Obcí prochází železniční trať vedoucí z Frýdku-Místku přes Dobrou, Hnojník do Českého Těšína. Dalším vstupním místem do obce je odbočka ze silnice Nový Jičín – Český Těšín – I/48 (E426) ve Vojkovicích. V těsné blízkosti vede i nově vybudovaná rychlostní silnice R/48. Z obce vedou turistické trasy jedním směrem k Žermanické přehradě, druhým na horu Prašivou a dále pak na beskydské hřebenovky.

Obec byla založena za vlády Jiřího z Poděbrad v druhé polovině 15.století. První písemné zmínky o obci pocházejí z počátku 17.století, kdy Dobratice patřily k hornodomaslavskému panství. Škola byla založena v roce 1852, kostel vysvěcen v roce 1865, železniční trať byla uvedena do provozu v roce 1888, první telefonní linka v roce 1938, elektrifikace byla ukončena v roce 1949. Obecní znak a prapor byl udělen obci Dobratice dne 3.12.2004. Symboliku obecního znaku tvoří figura pluhu představující heraldizovaný přepis historických pečetních a razítkových znamení obce. Figura “Bukové ratolesti o pěti listech” je mluvícím znamením vyjadřující obec Bukovice a místních sídelních jednotek obce. Barva zlatá a modrá vyjadřuje historickou příslušnost obce k těšínskému knížectví neboli k regionu těšínského Slezska. V Dobraticích se začalo vyučovat v roce 1852, v pronajaté chalupě. Budova nové školy byla dokončena v roce 1871, kdy v ní bylo zahájeno vyučování. Od té doby prošla mnohými rekonstrukcemi, až do dnešní podoby.

Obec Dobratice nabízí možnosti širokého sportovního vyžití formou individuálních volnočasových aktivit nebo prostřednictvím organizovaných spolků a sdružení. Zájemci o pohyb mohou navštěvovat např. lekce jógy, fotbalové družstvo, hasičský sport nebo využít možnosti rezervace tělocvičny pro hru či turnaje v badmintonu, ping-pongu, volejbalu, košíkové. Rovněž je k dispozici venkovní multifunkční hřiště s umělou trávou, venkovní posilovací stroje nebo dětské hřiště s hracími prvky.

 

Základní údaje o obci k 31. prosinci 2014

Rozloha: 7,04 km2

Počet obyvatel: 1 204

Míra lidnatosti: 171 obyv./km2

 

Zajímavosti v obci

Kostel sv. Jakuba a sv. Filip z roku 1865

Dřevěná zvonička a kříže v Dobraticích

 

  kostel  obec krizbez-nazvu

www.dobratice.cz

dobratice

 

 

 

Kulturní akce

Dobrá

Dobrá

Dobratice

Dobratice

Krásná

Krásná

Morávka

Morávka

Nižní lhoty

Nižní lhoty

Pražmo

Pražmo

Nošovice

Nošovice

Raškovice

Raškovice

Vojkovice

Vojkovice

Vyšní lhoty

Vyšní lhoty